Jak připravit dřevo na epoxid před litím pryskyřice?
Vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí začíná vždy přípravou dřeva. Máme tu několik věcí, které musíme udělat, než dřevo budeme pryskyřicí zalévat.
Příprava tvaru dřeva
Hned na začátku upravíme tvar a délky dřeva na epoxid. Z dalších korků bude jasné, že úpravou tvaru je potřeba začít. Doporučujeme vyskládat si naše kousky dřeva do připravené formy. Ať už budete chtít vyrobit stůl z pryskyřice nebo epoxidové hodiny, začneme aranžováním našich kousků dřeva. Získáme tak představu o výsledku a právě v tuto chvíli zjistíme, že některý kousek je potřeba zakrátit nebo že na toto místo se nám bude hodit úplně jiný kousek dřeva, aby celkový výsledek byl co nejblíže našemu záměru a z naší tvorby vzešel zdařilý kousek. K úpravě tvaru může bude jistě patřit i náročnější práce, a to srovnání povrchu frézováním nebo broušením.
Očištění dřeva
Máme-li nachystané tvary, délky a výšky dřeva, je potřeba se zbavit prachu po řezání a broušení. To samé platí i o formě, ve které jsme aranžovali naše budoucí dílo. Nejúčinnějším a cenově dostupným prostředkem je malý kompresor. Silným proudem vzduchu se zbavíte ulpělého prachu ze dřeva a prachu a různých zbytků dřeva z formy. Tento krok nepodceňujte a buďte pečlivý! Obzvlášť v případě, kdy budete zalévat dřevo na epoxid čirou pryskyřicí. Zbytky prachu, piliny a kousíčky dřeva by mohly celý výsledek zkazit.
Penetrace dřeva na epoxid
A máme tu poslední velmi důležitý krok, a tím je penetrace dřeva. První je potřeba říct, že pro penetrování dřeva je určena speciální penetrace! Ta je navržená tak, aby se nám dokonale spojila s pryskyřicí na dřevo. Ale kousek, zpět... Dřevo na epoxid penetrujeme především proto, abychom zabránili vzniku vzduchových bublinek. Jak vzduchové bublinky v kombinaci dřeva a pryskyřice vznikají? Dřevo obsahuje poměrně velké množství vzduchu a pokud toto dřevo zalijeme pryskyřicí (kapalinou), ta se začne do dřeva vsakovat a tím vytlačovat vzduch obsažený ve dřevě ven do pryskyřice. Penetrace tomu zamezí tak, že povrch dřeva uzavře a zbrání pryskyřici vsakování. Mimo to, že vyřešíme problém se vnikem (zdrojem) bublinek, nám penetrace vytvoří tzv. přechodový můstek. Penetrace, která se nám vsákla do dřeva (do hloubky cca 0,1mma více) se dokonale spojí s pryskyřicí a spoj je tak pevnější. Další službu, kterou nám penetrace na dřevo epoxid může poskytnout je, že nám zpevní dřevo, které je již načaté hnilobou nebo je již málo pevné stárnutím či erozí počasí. Části dřeva na epoxid, které vykazují toto oslabení, penetrujeme vydatněji a nejlépe ve dvou vrstvách. Jako příklad můžeme uvést duté dřevěné kuláče, kde bylo jádro stromu napadeno hnilobou (o zbytek se postarali kamarádi mravenci).
Telefon: +420 608 982 007
Email: eshop@woodresin.cz
Těším se na Vaší návštěvu
za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich