Jak vyrobit formu na pryskyřici?
Existuje několik způsobů, jak vyrobit formu na pryskyřici, ale první co je třeba si ujasnit je velikost formy.
Začněme od zcela malých: velmi malá forma na výrobu například šperky ze dřeva a pryskyřice si vystačí s plastovou fólií, kterou snadno naohýbáme do požadovaného tvaru a velikosti a utěsníme - spojíme tavnou pistolí. Do takto připravené formy vložíme kousek dřeva a zalijeme pryskyřicí. Po vytvrzení pryskyřice máme základ pro další opracování a výroby šperků z pryskyřice. Pokud máme k dispozici tvar, ze kterého můžeme formu sejmout, můžeme k její výrobě použít silikon na výrobu forem, vyrábíme silikonové formy na odlévání pryskyřice.
Středně velké formy: za středně velké máme formy na pryskyřici do rozměru cca 40 cm. Formy na lití pryskyřice o této velikosti pokryjí řadu výrobků ze dřeva a pryskyřice - prkénka z pryskyřice, podtácky dřevo pryskyřice, silikonové formy na dekorace nebo konferenční stolky dřevo a pryskyřice. Formu o této velikosti sice můžeme vyrobit ze silikonu, ale forma bude poměrně drahá. Pokud bychom chtěli zůstat u silikonové formy na epoxidovou pryskyřici i v tomto rozměru, pak je vhodné se poohlédnout po již hotové silikonové formě. Řada silikonových forem tyto rozměry nabízí a nebo Vám nabídne již hotový tvar pro konferenční stolek s pryskyřicí neb o prkénko ze dřeva a pryskyřice. Kdyby nám nabídka nebo tvar hotových forem nevyhovoval, přijde na řadu nejpoužívanější materiál na výrobu středně velkých forem pro lití pryskyřice a tím jsou dřevotřískové desky s povrchovou úpravou - lamino. Je jasné, že na výrobu formy z lamina je potřeba už být lépe strojně vybavený. Základ formy bude tvořit dno a bude určovat velikost výrobku. K tomuto základu vyrobíme pruhy o šířce obvykle 5cm - to bude naše hloubka formy a takto sestavenou "vanu" velmi pečlivě slepíme silikonem nebo akrylátovým tmelem. Naše formy musí být "vodotěsná" protože sebemenší netěsnost se projeví únikem licí pryskyřice. Po zaschnutí silikonu nebo tmelu formu vymažeme separátorem. Ten se postará o to, že se nám pryskyřice nepřilepí k laminu a forma půjde rozebrat.
Velké formy: u velkých forem si prakticky vždy vystačíme s laminem, jako hlavním materiálem pro výrobu naší formy. Tak jako u středních forem bude velká forma na lití pryskyřice tvořit dno a bočnice, které pečlivě slepíme silikonem nebo akrylátových tmelem. Forma musí být slepena tak dobře, že bude dokonale těsnit - zalévací pryskyřice na dřevo se bude chovat jako voda a nejde si cestičku i tou nejmenší netěsností. Posledním krokem před litím pryskyřice je separování povrchu. Separátor, kterým formu důkladně vytřeme zabrání přilepení pryskyřice na lamino a formu bude možné dobře rozebrat. Velké formy využijeme pro výrobu na konferenční stolky dřevo a pryskyřice, jídelní stůl ze dřeva a pryskyřice nebo na nábytek z pryskyřice.
Materiály vhodné pro výrobu formy na pryskyřici: v našem popisu jsme zmínili plastové fólie pro výrobu velmi malých forem, silikon na malé a středně velké formy, lamino na středně velké a velké formy. Dalším materiálem, který nám poslouží pro výrobu forem může být plexisklo a nebo plastové desky z HDPE. Formy z HDPE jsou praktické z toho důvodu, že je není třeba separovat (HDPE je nepřilnavý), ale jeho nevýhodou je vysoká cena.
TIP: formy na kruhové tvary jako například hodiny dřevo z epoxidové pryskyřice vyrobíme z pásu ohebného plastu. Pás plastu si sestavíme do požadovaného průměru a přilepíme ho na pevný podklad, opět silikonem nebo akrylátovým tmelem, například z lamina. Po zaschnutí lepeného spoje opět vytřeme separátorem a můžeme aranžovat dřevo a lít pryskyřici.
Telefon: +420 608 982 007
Email: eshop@woodresin.cz
Těším se na Vaší návštěvu
za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich