Jak na vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí?
Vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí je populární technika, která umožňuje vytvářet úžasné a jedinečné výrobky ze dřeva a pryskyřice - nábytek z pryskyřice, dekorace ze dřeva a pryskyřice, dřevěné hodiny s pryskyřicí, prkénka z pryskyřice a další umělecká díla. Pojďme si projít základní kroky.
1. Příprava materiálu - příprava a výběr dřeva na epoxid
- vyberte si suché dřevo, vlhkost pod 10%
- odstraňte nečistoty
- dřevo obruste
- upravte dřevo do požadované délky a tvaru
- vrchní části dřeva napenetrujte vhodnou penetrací na dřevo pro epoxid
- vyrobte formu, do které dřevo vyskládáte a před použitím zalévací pryskyřice na dřevo nezapomeňte kousky dřeva zatížit
2. Výběr vhodné pryskyřice
Epoxidová pryskyřice na dřevo má svá specifika. Především je určena pro výšky odlitku z pryskyřice do 40 - 50mm a najednou smíchané množství bývá okolo 10 a více litrů. Epoxidová pryskyřice se též vyznačuje tím, že je řídká a její doba zpracování a vytvrzení je delší než u pryskyřic na malé projekty. Doba zpracování bývá okolo několika hodiny a doba vytvrzení až několik dnů. Našim doporučením je řada TABULA značky PourArt kde si můžete vybrat levnější zalévací pryskyřice na dřevo určené k probarvení a nebo prémiové určené pro průhledné lití pryskyřice. Samozřejmostí je dodržovat u práce s pryskyřicí bezpečnost práce.
3. Nezbytné pomůcky
Pro úspěšnou přípravu pryskyřice budete potřebovat pomůcky. Budete potřebovat váhu (pro stanovení váhového poměru složky A a B), vhodné kelímky, ve kterých budete pryskyřici míchat, s tím souvisí vhodné míchadlo - pro míchání větších objemů (3 litry a více) doporučujeme speciální míchadlo, které nebude pryskyřici zbytečně zavzdušňovat. Menší objemy můžete míchat ručně a nebo malým míchadlem na pryskyřici. Pro Vaši bezpečnost se vybavíte ochrannými pomůckami, vzdušnou vlhkost a pracovní teplotu ohlídáte teploměrem vybaveným měřením vzdušné vlhkosti. Samotné míchání pryskyřice na dřevo je klíčové pro úspěch celého projektu.
4. Epoxidová pryskyřice
Dvousložková epoxidová pryskyřice na dřevo má vždy dvě složky - složku A, která tvoří základ pryskyřice a složku B tvrdidlo, které se postará o vytvrzení. Každá pryskyřice má svůj vlastní hmotností poměr mísení složky A a B, který je potřeba přesně dodržet! Setkáte se s různými mísícími poměry - 2:1, 150:100, 3:1 a podobně. Pokud slijete dohromady obě složky, správný poměr by měl být dodržen, protože výrobce plní složky A a B v již předepsaném poměru. Například 1 kg pryskyřice s váhovým poměrem 2:1 bude obsahovat 667g složky A a 333g složky B. Když si potřebujete připravit jiné množství, při kterém nepoužijete celé balení, hmotnost složky A a složky B musíte vypočítat a takto obě složky odvážit.
Pro míchání si zvolte nádoby vždy o něco větší než je objem pryskyřice. Míchejte pomalu, v klidu, odmíchávejte ode dna a od stěn po dobu přibližně 5 minut. Otáčky míchadla držte na uzdě, protože s vyššími otáčkami riskujete, že se vám do pryskyřice nasaje vzduch a zbytečně ji tak zavzdušníte nežádoucími vzduchovými bublinkami.
Naše doporučení! Po důkladném promíchání přelijte pryskyřici do nové nádoby (nechejte do ní vykapat vše co ulpělo na stěnách a dnu nádoby) a v nové nádobě ještě promíchejte 1 - 2 minuty. Tento krok doporučujeme z toho důvodu, že na stěnách a dně nádoby, ve které mícháme, ulpí složka A, kterou lijeme jako první a nedostane se k ní vždy dobře složka B tvrdidlo. Může se pak stát, že Vám v některých místech pryskyřice nevytvrdne z důvodu nedostatku a nerovnoměrného promísení složky B se složkou A.
5.Jak lít pryskyřici
Samotné lití pryskyřice na dřevo je už ten správný tvůrčí zážitek, kdy se Vám jednotlivé díly dřeva krásně utápí v pryskyřici a Vy vidíte, jak se formují a vystupují linie dřeva. Formu nalévejte pomalu, nejlépe v jednom místě. Po zalití se Vám na hladině začnou tvořit vzduchové bublinky, které můžete průběžně odstraňovat horkovzdušnou pistolí a nebo plamenem hořáku (pozor! opatrně ať pryskyřici nespálíte).
6. Jak dlouho tvrdne pryskyřice
Po dobu zpracování, která je u pryskyřic na vyšší odlitky dlouhá - několik hodin, se nám pryskyřice krásně odvzdušní, všechny bublinky doputují k hladině, kde prasknou. Nezapomeňte, že po celo dobu tuhnutí, až do úplného vytvrzení, je potřeba udržovat stálou okolní teplotu. Teplota pracovního prostředí by neměla klesnout pod 15 - 18 st. Celsia. Pod těmito teplotami se proces vytvrzení téměř zastaví a pokud vůbec k vytvrzení dojde, může být defektní. S nižší pracovní teplotou se doba vytvrzení prodlouží! Ideální pracovní teplota je přepsaná výrobce a ta je okolo 22 st. Celsia.
Telefon: +420 608 982 007
Email: eshop@woodresin.cz
Těším se na Vaší návštěvu
za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich