Zákaznická podpora:eshop@woodresin.cz

Z našeho blogu

Vítejte v rubrice "Z našeho blogu", kde pravidelně sdílím inspiraci, tipy a triky z mojí dílny, kde se zaměřuji na výrobky ze dřeva a pryskyřice.  Po letech provozu e-shopu a prodeje licí pryskyřice PouraArt, kterou jsem předal mému kamarádovi Janu Maťhovi, vás znovu zvu k tvůrčím nápadům a realizacím ze dřeva a pryskyřice . Dřevo ve spojení s licí pryskyřicí zažívá v posledních letech obrovský boom, a to asi především díky své estetické hodnotě a originalitě, kterou bych vám rád přiblížil  a předal zde ve svém blogu a nebo na některém z mých kurzů.

V této rubrice se dozvíte vše potřebné nejen o tom, jak vybrat dřevo na epoxid, ale také o nejnovějších trendech a technikách ve zpracování dřeva a pryskyřice, ze kterých vzchází tvůrčí počiny v podobě nábytku z pryskyřice, jídelních stolů z pryskyřice nebo menších dekoračních předmětů a šperků, ve kterých kombinujeme dřevo s pryskyřicí. Poradím vám, jak dosáhnout perfektního spojení dřeva a pryskyřice, a jak se vyrovnat s běžnými výzvami, které na této tvořivé cestě mohou nastat.

Ať už můj blog nebo osobní setkání s vámi na mém workshopu pro vás může být brána do světa, kde každý kus dřeva může dostat nový život prostřednictvím epoxidové magie. Připojte se k nám a objevte, jak tato fascinující spojení materiálů promění vaše nápady v realitu.

Za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich

Jak na vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí

jak namíchat pryskyřiciJak na vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí?

Vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí je populární technika, která umožňuje vytvářet úžasné a jedinečné výrobky ze dřeva a pryskyřice - nábytek z pryskyřice, dekorace ze dřeva a pryskyřice,  dřevěné hodiny s pryskyřicí, prkénka z pryskyřice a další umělecká díla. Pojďme si projít základní kroky. 

1. Příprava materiálu - příprava a výběr dřeva na epoxid
- vyberte si suché dřevo, vlhkost pod 10%
- odstraňte nečistoty
- dřevo obruste
- upravte dřevo do požadované délky a tvaru
- vrchní části dřeva napenetrujte vhodnou penetrací na dřevo pro epoxid
- vyrobte formu, do které dřevo vyskládáte a před použitím zalévací pryskyřice na dřevo nezapomeňte kousky dřeva zatížit

2. Výběr vhodné pryskyřice
Epoxidová pryskyřice na dřevo má svá specifika. Především je  určena pro výšky odlitku z pryskyřice do 40 - 50mm a najednou smíchané množství bývá okolo 10 a více litrů. Epoxidová pryskyřice se též vyznačuje tím, že je řídká a její doba zpracování a vytvrzení je delší než u pryskyřic na malé projekty. Doba zpracování bývá okolo několika hodiny a doba vytvrzení až několik dnů. Našim doporučením je řada TABULA značky PourArt kde si můžete vybrat levnější zalévací pryskyřice na dřevo určené k probarvení a nebo prémiové určené pro průhledné lití pryskyřice. Samozřejmostí je dodržovat u práce s pryskyřicí bezpečnost práce.

3. Nezbytné pomůcky
Pro úspěšnou přípravu pryskyřice budete potřebovat pomůcky. Budete potřebovat váhu (pro stanovení váhového poměru složky A a B), vhodné kelímky, ve kterých budete pryskyřici míchat, s tím souvisí vhodné míchadlo - pro míchání větších objemů (3 litry a více) doporučujeme speciální míchadlo, které nebude pryskyřici zbytečně zavzdušňovat. Menší objemy můžete míchat ručně a nebo malým míchadlem na pryskyřici. Pro Vaši bezpečnost se vybavíte ochrannými pomůckami, vzdušnou vlhkost a pracovní teplotu ohlídáte teploměrem vybaveným měřením vzdušné vlhkosti. Samotné míchání pryskyřice na dřevo je klíčové pro úspěch celého projektu.

4. Epoxidová pryskyřice
Dvousložková epoxidová pryskyřice na dřevo má vždy dvě složky - složku A, která tvoří základ pryskyřice a složku B tvrdidlo, které se postará o vytvrzení. Každá pryskyřice má svůj vlastní hmotností poměr mísení složky A a B, který je potřeba přesně dodržet! Setkáte se s různými mísícími poměry - 2:1, 150:100, 3:1 a podobně. Pokud slijete dohromady obě složky, správný poměr by měl být dodržen, protože výrobce plní složky A a B v již předepsaném poměru. Například 1 kg pryskyřice s váhovým poměrem 2:1 bude obsahovat 667g složky A a 333g složky B. Když si potřebujete připravit jiné množství, při kterém nepoužijete celé balení, hmotnost složky A a složky B musíte vypočítat a takto obě složky odvážit.
Pro míchání si zvolte nádoby vždy o něco větší než je objem pryskyřice. Míchejte pomalu, v klidu, odmíchávejte ode dna a od stěn po dobu přibližně 5 minut. Otáčky míchadla držte na uzdě, protože s vyššími otáčkami riskujete, že se vám do pryskyřice nasaje vzduch a zbytečně ji tak zavzdušníte nežádoucími vzduchovými bublinkami.
Naše doporučení! Po důkladném promíchání přelijte pryskyřici do nové nádoby (nechejte do ní vykapat vše co ulpělo na stěnách a dnu nádoby) a v nové nádobě ještě promíchejte 1 - 2 minuty. Tento krok doporučujeme z toho důvodu, že na stěnách a dně nádoby, ve které mícháme, ulpí složka A, kterou lijeme jako první a nedostane se k ní vždy dobře složka B tvrdidlo. Může se pak stát, že Vám v některých místech pryskyřice nevytvrdne z důvodu nedostatku a nerovnoměrného promísení složky B se složkou A.

5.Jak lít pryskyřici
Samotné lití pryskyřice na dřevo je už ten správný tvůrčí zážitek, kdy se Vám jednotlivé díly dřeva krásně utápí v pryskyřici a Vy vidíte, jak se formují a vystupují linie dřeva. Formu nalévejte pomalu, nejlépe v jednom místě. Po zalití se Vám na hladině začnou tvořit vzduchové bublinky, které můžete průběžně odstraňovat horkovzdušnou pistolí a nebo plamenem hořáku (pozor! opatrně ať pryskyřici nespálíte).

6. Jak dlouho tvrdne pryskyřice
Po dobu zpracování
, která je u pryskyřic na vyšší odlitky dlouhá - několik hodin, se nám pryskyřice krásně odvzdušní, všechny bublinky doputují k hladině, kde prasknou. Nezapomeňte, že po celo dobu tuhnutí, až do úplného vytvrzení, je potřeba udržovat stálou okolní teplotu. Teplota pracovního prostředí by neměla klesnout pod 15 - 18 st. Celsia. Pod těmito teplotami se proces vytvrzení téměř zastaví a pokud vůbec k vytvrzení dojde, může být defektní.  S nižší pracovní teplotou se doba vytvrzení prodlouží! Ideální pracovní teplota je přepsaná výrobce a ta je okolo 22 st. Celsia.

jak-vyrábět-ze-dřeva-a-pryskyřice

Telefon: +420 608 982 007
Email: eshop@woodresin.cz

Těším se na Vaší návštěvu
za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich

Jak vyrobit formu na pryskyřici

forma na pryskyřiciJak vyrobit formu na pryskyřici?

Existuje několik způsobů, jak vyrobit formu na pryskyřici, ale první co je třeba si ujasnit je velikost formy.

Začněme od zcela malých: velmi malá forma na výrobu například šperky ze dřeva a pryskyřice si vystačí s plastovou fólií, kterou snadno naohýbáme do požadovaného tvaru a velikosti a utěsníme - spojíme tavnou pistolí. Do takto připravené formy vložíme kousek dřeva a zalijeme pryskyřicí. Po vytvrzení pryskyřice máme základ pro další opracování a výroby šperků z pryskyřice. Pokud máme k dispozici tvar, ze kterého můžeme formu sejmout, můžeme k její výrobě použít silikon na výrobu forem, vyrábíme silikonové formy na odlévání pryskyřice.

Středně velké formy: za středně velké máme formy na pryskyřici  do rozměru cca 40 cm. Formy na lití pryskyřice o této velikosti pokryjí řadu výrobků ze dřeva a pryskyřice - prkénka z pryskyřice, podtácky dřevo pryskyřice, silikonové formy na dekorace nebo konferenční stolky dřevo a pryskyřice. Formu o této velikosti sice můžeme vyrobit ze silikonu, ale forma bude poměrně drahá. Pokud bychom chtěli zůstat u silikonové formy na epoxidovou pryskyřici i v tomto rozměru, pak je vhodné se poohlédnout po již hotové silikonové formě. Řada silikonových forem tyto rozměry nabízí a nebo Vám nabídne již hotový tvar pro konferenční stolek s pryskyřicí neb o prkénko ze dřeva a pryskyřice. Kdyby nám nabídka nebo tvar hotových forem nevyhovoval, přijde na řadu nejpoužívanější materiál na výrobu středně velkých forem pro lití pryskyřice a tím jsou dřevotřískové desky s povrchovou úpravou - lamino. Je jasné, že na výrobu formy z lamina je potřeba už být lépe strojně vybavený. Základ formy bude tvořit dno a bude určovat velikost výrobku. K tomuto základu vyrobíme pruhy o šířce obvykle 5cm - to bude naše hloubka formy a takto sestavenou "vanu" velmi pečlivě slepíme silikonem nebo akrylátovým tmelem. Naše formy musí být "vodotěsná" protože sebemenší netěsnost se projeví únikem licí pryskyřice. Po zaschnutí silikonu nebo tmelu formu vymažeme separátorem. Ten se postará o to, že se nám pryskyřice nepřilepí k laminu a forma půjde rozebrat.

Velké formy: u velkých forem si prakticky vždy vystačíme s laminem, jako hlavním materiálem pro výrobu naší formy. Tak jako u středních forem bude velká forma na lití pryskyřice tvořit dno a bočnice, které pečlivě slepíme silikonem nebo akrylátových tmelem. Forma musí být slepena tak dobře, že bude dokonale těsnit - zalévací pryskyřice na dřevo se bude chovat jako voda a nejde si cestičku i tou nejmenší netěsností. Posledním krokem před litím pryskyřice je separování povrchu. Separátor, kterým formu důkladně vytřeme zabrání přilepení pryskyřice na lamino a formu bude možné dobře rozebrat. Velké formy využijeme pro výrobu na konferenční stolky dřevo a pryskyřice, jídelní stůl ze dřeva a pryskyřice nebo na nábytek z pryskyřice.

Materiály vhodné pro výrobu formy na pryskyřici: v našem popisu jsme zmínili plastové fólie pro výrobu velmi malých forem, silikon na malé a středně velké formy, lamino na středně velké a velké formy. Dalším materiálem, který nám poslouží pro výrobu forem může být plexisklo a nebo plastové desky z HDPE. Formy z HDPE jsou praktické z toho důvodu, že je není třeba separovat (HDPE je nepřilnavý), ale jeho nevýhodou je vysoká cena.

TIP: formy na kruhové tvary jako například hodiny dřevo z epoxidové pryskyřice vyrobíme z pásu ohebného plastu. Pás plastu si sestavíme do požadovaného průměru a přilepíme ho na pevný podklad, opět silikonem nebo akrylátovým tmelem, například z lamina. Po zaschnutí lepeného spoje opět vytřeme separátorem a můžeme aranžovat dřevo a lít pryskyřici.

jak-vyrábět-ze-dřeva-a-pryskyřice

Telefon: +420 608 982 007
Email: eshop@woodresin.cz

Těším se na Vaší návštěvu
za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich

Jak připravit dřevo na lití pryskyřice

dřevo na epoxid penetraceJak připravit dřevo na epoxid před litím pryskyřice?

Vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí začíná vždy přípravou dřeva. Máme tu několik věcí, které musíme udělat, než dřevo budeme pryskyřicí zalévat.

Příprava tvaru dřeva
Hned na začátku upravíme tvar a délky dřeva na epoxid. Z dalších korků bude jasné, že úpravou tvaru je potřeba začít. Doporučujeme vyskládat si naše kousky dřeva do připravené formy. Ať už budete chtít vyrobit stůl z pryskyřice nebo epoxidové hodiny, začneme aranžováním našich kousků dřeva. Získáme tak představu o výsledku a právě v tuto chvíli zjistíme, že některý kousek je potřeba zakrátit nebo že na toto místo se nám bude hodit úplně jiný kousek dřeva, aby celkový výsledek byl co nejblíže našemu záměru a z naší tvorby vzešel zdařilý kousek. K úpravě tvaru může bude jistě patřit i náročnější práce, a to srovnání povrchu frézováním nebo broušením.

Očištění dřeva
Máme-li nachystané tvary, délky a výšky dřeva, je potřeba se zbavit prachu po řezání a broušení. To samé platí i o formě, ve které jsme aranžovali naše budoucí dílo. Nejúčinnějším a cenově dostupným prostředkem je malý kompresor. Silným proudem vzduchu se zbavíte ulpělého prachu ze dřeva a prachu a různých zbytků dřeva z formy. Tento krok nepodceňujte a buďte pečlivý! Obzvlášť v případě, kdy budete zalévat dřevo na epoxid čirou pryskyřicí. Zbytky prachu, piliny a kousíčky dřeva by mohly celý výsledek zkazit.

Penetrace dřeva na epoxid
A máme tu poslední velmi důležitý krok, a tím je penetrace dřeva. První je potřeba říct, že pro penetrování dřeva je určena speciální penetrace! Ta je navržená tak, aby se nám dokonale spojila s pryskyřicí na dřevo. Ale kousek, zpět... Dřevo na epoxid penetrujeme především proto, abychom zabránili vzniku vzduchových bublinek. Jak vzduchové bublinky v kombinaci dřeva a pryskyřice vznikají? Dřevo obsahuje poměrně velké množství vzduchu a pokud toto dřevo zalijeme pryskyřicí (kapalinou), ta se začne do dřeva vsakovat a tím vytlačovat vzduch obsažený ve dřevě ven do pryskyřice. Penetrace tomu zamezí tak, že povrch dřeva uzavře a zbrání pryskyřici vsakování. Mimo to, že vyřešíme problém se vnikem (zdrojem) bublinek, nám penetrace vytvoří tzv. přechodový můstek. Penetrace, která se nám vsákla do dřeva (do hloubky cca 0,1mma více) se dokonale spojí s pryskyřicí a spoj je tak pevnější. Další službu, kterou nám penetrace na dřevo epoxid může poskytnout je, že nám zpevní dřevo, které je již načaté hnilobou nebo je již málo pevné stárnutím či erozí počasí. Části dřeva na epoxid, které vykazují toto oslabení, penetrujeme vydatněji a nejlépe ve dvou vrstvách. Jako příklad můžeme uvést duté dřevěné kuláče, kde bylo jádro stromu napadeno hnilobou (o zbytek se postarali kamarádi mravenci).

jak-vyrábět-ze-dřeva-a-pryskyřice

Telefon: +420 608 982 007
Email: eshop@woodresin.cz

Těším se na Vaší návštěvu
za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich

Jak vybrat dřevo na epoxid

woodresin-czJak vybrat dřevo na epoxid?

Prvním pohledem, jak vybrat dřevo na epoxid, může být druh dřeva. Tato volba nás povede od našeho zamýšleného výrobku ze dřeva a pryskyřice k otázce, jaká kresba nebo jaký odstín bude pro daný výrobek ze dřeva a pryskyřice nejpoutavější. Naše příprava dřeva na epoxid se převážně zaměřuje na dostupné dřevo z našich českých lesů, sadů nebo luk. Buk, dub, habr, olše modřín, smrk a další lesní dřeviny těžíme a dovážíme z lesů, kdy hledáme zajímavé tvary, duté kuláče a všelijak jinak atypicky rostlé dřevo.

Druhým kritériem pro výběr vhodného dřeva na epoxid je jeho tvar a velikost. Atypické fošny budou dozajista kandidátem na stůl z pryskyřice, menší fošny nám budou pasovat na konferenční stolek s pryskyřicí, kratší prkénka využijeme například na prkénka z pryskyřice nebo hodiny z pryskyřice. Menší zajímavé kousky neskončí v kamnech, ale budou nám pasovat do menších dekorací ze dřeva, podtácky dřevo pryskyřice a pryskyřice nebo šperků. Duté kuláče jsou téměř nejvzácnějšími kusy dřeva na epoxid a mají nejblíž  na konferenční stolky dřevo a pryskyřice. Jejich velkým konkurentem jsou tzv. nádory (výrustky na kmenu stromu). Těchto nádorů je poskromnu, vyhledávají je řezbáři pro výraznou kresbu, a zalité v pryskyřici jsou jedinečné (tomu často dopovídá i jejich cena).

Dalším třetím hlediskem pro výběr dřeva na epoxid bude jeho kvalita. I když se téměř vždy poohlížíme po atypickém dřevu, setkáváme se s tím, že dřevo je již částečně nebo více zpráchnivělé nebo načaté hnilobou. Pro velké projekty a nábytek z pryskyřice jednoznačně doporučujeme zdravé dřevo především proto, že takový výrobek je vystavený větším silám pnutí, namáhání a zátěži a soudržnost a pevnost dřeva je zde velmi důležitá. Částečně nahnilé nebo zpráchnivělé dřevo můžeme před jeho použitím do nábytku z pryskyřice stabilizovat (tím mu dodáme pevnost), ale to je už pro ostřílenější znalce lití pryskyřice a dřeva. U meších dekoračních předmětů můžeme méně kvalitní dřevo s menší pevností použít. Dřevo je buď z větší části a nebo zcela zalité pryskyřicí a výrobek má tak svou pevnost díky vytvrzené pryskyřici a samozřejmě oproti nábytku plní funkci dekorační a není tak namáhaný. I zde můžeme zvážit sycení a stabilizaci dřeva před jeho zalitím. Samozřejmostí pro dřevo na epoxid je vyzrálost (několikaleté skladování v přirozeném prostředí - pod střechou) a nízká vlhkost (8-10%).

jak-vyrábět-ze-dřeva-a-pryskyřice

Telefon: +420 608 982 007
Email: eshop@woodresin.cz

Těším se na Vaší návštěvu
za WOODRESIN.CZ Bedřich Ellmrich

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz