Stabilizace dřeva
Stabilizace dřeva je proces, kdy za použití pryskyřice pro stabilizování dřeva odchází k nasycení - zpevnění dřeva pryskyřicí. Domácí stabilizace dřeva není tak složitá, jako je třeba být na stabilizaci dřeva vybavený vakuovou komorou (eventuálně přetlakovou komorou).
V prvním kroku náš kousek dřeva, který chceme stabilizovat ponoříme do pryskyřice na stabilizaci dřeva ASTAB (je třeba zafixovat) a vložíme do vakuové komory přibližně na hodinu. Po hodině by již neměly ze dřeva unikat vzduchové bublinky - to je odvislé od typu dřeva a jeho hustoty. Po hodině ve vakuu uvolníme podtlak a necháme dřevo ještě cca dalších 30 minut ponořené ve stabilizační pryskyřici. Postup můžeme opakovat i dvakrát až třikrát.
Po těchto krocích vakuování můžeme takto připravený kousek dřeva dát vytvrdnout. Nasycení dřeva nebude zcela 100% (pryskyřice se touto metodou nedostane do nejtenčích kapilár dřeva), ale bude stabilizované z větší části.
Dokonalého výsledku a 100% nasycení dosáhneme tak, že odvakuovaný kousek dřeva (stále ponořený ve stabilizační pryskyřici) vložíme do přetlakové komory na hodinu až dvě. A opět dobu volíme podle hustoty dřeva. Po uvolnění přetlaku necháme dřevo ve stabilizační pryskyřici ještě 30 minut. Přetlak se postará o to, že se stabilizační pryskyřice dostane do všech kapilár dřeva a dojde tak ke 100% nasycení. A nakonec vytvrzení stabilizační pryskyřice. Stabilizační pryskyřici lze nechat vytvrdnout dvěma způsoby. V obou případech je potřeba zvýšit teplotu nasyceného kousku dřeva na 90°C po dobu dvou hodin. Jednou možností je obalit kousek dřeva alobalem a vložit jej do trouby a nebo do horké vody.
Domácí stabilizace dřeva je vhodná pro různé dřeviny a kousky dřeva. Stabilizované dřevo můžeme použít na výrobky, kde vyžadujeme zvýšenou pevnost dřeva nebo odolnost proti vodě například rukojeti nožů, šperky, rukojeti zahradního nářadí nebo plnící pera.